חקירות כלכליות

חדשות לבקרים מתפרסמות כתבות על עובד שגנב סחורה מבית העסק,  קופאית שמעלה באמון מעסיקה, ביטלה עסקאות ושלשלה לכיסה אלפי שקלים, מנהל חשבונות או רכש שהקים ספק פיקטיבי עם מספר החשבון של בנו וכן הלאה. בשיחות סלון יודו טובי חוקרי ההונאות כי מפעם לפעם העבריין משתכלל, השיטות נעשות מתוחכמת יותר ויותר והשמיים הם הגבול, או שאולי יגידו חלק שאלו לא השמיים אלא מידת הבקרה אותה עלינו כמעסיקים להקדיש כשמדובר בעובדים אשר בידם יכולים להביא לצמיחת הארגון או לחילופין למרבה הצער באותן הידיים יכולים גם להביא לקריסתו.

בספרו "לא רציונאלי ולא במקרה" התייחס בפרק 11 הפרופסור דן אריאלי לאופן שבו מתייחסות רשויות אכיפת החוק לעבירות התפרצות לדירות הן במשאבים המושקעים בחקירות אירועים מסוג זה והן בחומרת הענישה ולעומת זאת לאופן שבו מתייחסים לעבירות מרמה והונאה, כאשר למרבה ההפתעה אומדני הנזק הכספיים כתוצאה מעבירות המרמה גדולים פי כמה וכמה מנזקי ההתפרצויות לדירות., וכך הוא כותב:
"בשנת 2004 הייתה העלות הכוללת של מעשי הפריצה בארצות הברית 525 מיליון דולר, וההפסד הממוצע בכל פריצה היה כ-1,300 דולר.. הסכומים האלה לא גבוהים במיוחד, כשמביאים בחשבון כמה מאמץ משקיעות המשטרה, מערכת המשפט ומערכת הכליאה בלכידתם ובמעצרם של גנבים- שלא לדבר על היקף הכיסוי בעיתונות ובתקשורת לסוג כזה של פשעים…..ומביא בחשבון את הנתון הבא: "בכל שנה מעשי הונאה במקום העבודה וגנבה של עובדים ממעסיקיהם מסתכמים בכ-600 מיליארד דולר. 600 מיליארד!! המספר הזה גבוה באופן דרמטי מהעלות הכוללת של כל מעשי השוד, הפריצה, הגניבה של סחורה וגנבות הרכב בארצות הברית שהסתכמו בעלות כוללת של כ-16 מיליארד דולר"
פרופסור אריאלי מסביר כי ישנם שני סוגי חוסר יושר, האחד, הפושע, זה שמתכנן מראש, מבצע עבודת הכנה לקראת ביצוע הפשע ומבצע את העבירה ( למען האבחנה: יקראו "פושעים מדופלמים"), וסוג שני, זה ש"יודע" לנצל פרצה שקוראת לגנב, זה שמוסיף לתביעת הרכוש מעט יותר ממה שהיה בפועל, זה ש"יודע לנצל את ההזדמנות", זה שמשתמש ברכוש הארגון בו עובד כבשלו ( למען האבחנה יקראו "נוכלים קטנים" )

למדור הפלילים במוסף סוף השבוע שני סוגי קוראים, יוסי, חובב פלילים, רודף צדק ומתנדב במשטרת ישראל בזמנו הפנוי, ואברהם, בעלים של חברת הפצה לוגיסטית המעסיקה כ-100 עובדים.
במדור הפלילים מתפרסמות שתי כתבות הנוגעות לעבירות מרמה, האחת, נוגעת לעוקץ מתוחכם אשר בוצע ע"י כנופיית נוכלים תוך שהם מתחזים לבעלי סמכות ומשכנעים עובדי רשת מרכולים מוכרת להעביר לרשותם את כל הפדיון הקיים, הנוכלים הצליחו לשים ידם על כחצי מיליון ₪. פעילות משטרית יוצאת דופן הביאה למעצרם של החשודים ואלו הועמדו למשפט, למרבה הצער, ניסיון המשטרה לאתר את כספי הגניבה עלה בתוהו. יוסי, חובב הפלילים מתעמק בכתבה וקורא בעיון רב ופליאה על עבודת הקודש שנעשתה ע"י משטרת ישראל. אברהם, בעל חברת ההפצה קורא את ראשית הכתבה וממלמל לעצמו מה גדול הוא מזלו שבחברה שבבעלותו אין כספי מזומן זמינים ולפיכן ליבו עם הנפגע באירוע אך למזלו "לי זה לא יקרה".
בכתבה השנייה, מסופר על חקירת משטרה שנערכה בעניין חברת שינוע המעסיקה כ-50 עובדים בה כלל העובדים זייפו את נתוני השכר שלהם באופן שיטתי במשך שנים רבות וזאת תוך הוצאת למעלה משני מיליון שקלים במרמה מהמעסיק……… ( למרבה הצער, במציאות הפלילית המורכבות כיום, רחוקה משטרת ישראל מלחקור עבירות מרמה מסוג זה…אך בכל זאת, נניח..) להבדיל מיוסי שהכתבה לא "תפסה" את תשומת ליבו, אברהם קורא בעיון ומיד מחייג לרואה החשבון של חברתו במטרה לבדוק את מידת הבקרה המבוצעת בחברתו לנושא השכר. אברהם מבין כי בשונה מאירועי שריפה/ פריצה בגינם מבוטח במסגרת הכיסויים שרכש, שכן באירוע מסוג זה מדובר בנזקי הונאה שיכול שקיימים בחברתו וכלל לא נחשפו ואינו יודע עליהם.

אם לאמץ את דברי פרופסור אריאלי אזי הכתבה הראשונה נוגעת לחוסר יושר מהסוג הראשון, פושעים מדופלמים, בעלי התכנון, המחשבה והביצוע, והכתבה השנייה נוגעת לחוסר יושר מהסוג השני, הנוכלים הקטנים, אלו שמנצלים את ההזדמנות והגישה שניתנה להם לעדכון עצמי של שעוני הנוכחות.
למרבה הצער, אנחנו מתמקדים בפושעים המדופלמים, וזונחים, יתכן שבאשמת אותם פושעים, את הנוכלים הקטנים, מחוסרי היושר המנצלים הזדמנויות, אלו מחוסרי היושר מן הסוג השני.
ההזנחה כאמור את הנוכלים הקטנים מביאה לתוצאה לפיה אומדני נזקי ההונאות הנגרמות ע"י עובדים גדולה פי כמה וכמה מאומדני הנזק הנגרמים ע"י הפושעים המדופלמים.
כדי להבין כיצד רמאי קטן במקום העבודה מסב נזק גדול מפושע מקצוען צריך לעבור לתחום האינסטלציה וללמוד כיצד איש מקצוע מטפל בנזילת מים בצנרת.
ובכן, נבחין תחילה בין שני סוגי נזילות, האחת, כזו שמתגלה מיד בפיצוץ בצינור ודליפת מים בהיקף משמעותי, והשנייה, נזילה אשר דולפת טיפין טיפין ומתגלה כעבור פרק זמן משמעותי. המשותף לשתי הנזילות הוא דלף המים והצורך באיש מקצוע לצורך הטיפול בתקלה. השוני בין שתיהן לעומת זאת, הוא שבפיצוץ בצנרת אי אפשר שלא להבחין, ניתן לכמת מה היקף הדליפה ואי אפשר שלא לטפל בתקלה, מנגד, עת שמדובר בדלף מים קטן, לא מן הנמנע שלא נבחין בו, ואם נבחין אז יתכן שיהיה זה בשלב מאוחר משמעותית מתחילתו, לא נוכל לכמת את היקף הדליפה והמפתיע מכל הוא שגם כשנזהה את הדליפה סביר שלא נייחס לה חשיבות משמעותית כפי שייחסנו לדליפה בפיצוץ על אף שלאורך זמן יכול שהיקף המים שדלפו טיפין טיפין גדול משמעותית מהמים שדלפו בפיצוץ שכן מיד עם תחילתו נעשו פעולות מניעה.
לאחר שלמדנו בקליפת האגוז את תחום האינסטלציה נחזור לפושעים המדופלמים ולנוכלים הקטנים, כאמור הפושעים המדופלמים משולים לפיצוץ בצנרת, היקפי הפעולה גדולים והמענה בהתאם, ובאותה עת, לאט לאט הנוכלים הקטנים ממשיכים בפועלם, מבלי ששמים לב, מבלי שמייחסים את החשיבות הנדרשת לכך, וגם כאשר יש מי שמזהה את הפעולות החריגות הללו, הוא לא יצליח לאמוד את הנזק המלא לאורך השנים.
התייחסות לעבירות נהלים ומעילות מינוריות בסלחנות עשויה לייצר נורמות התנהגות מקובלת במקום העבודה אשר תמשיך לפגוע בארגון במשך זמן רב ובאופן מצטבר תביא לנזק כספי משמעותי.

מאמרים נוספים

בדיקת פוליגרף

הפוליגרף בראי ההיסטוריה

לאורך ההיסטוריה זכורות היטב שיטות שונות לאבחון השקר, חלק המשיטות כבר אז הסתמכו על הפיזיולוגיה וחלק מהשיטות הסתמכו על הפסיכולוגיה, והיו גם שיטות אשר יתכן

קרא עוד »
סגירת תפריט