בדיקת פוליגרף לעובדים

בכל שיח המתנהל בנוגע לבדיקות פוליגרף תופסת מקום מרכזי מידת מהימנות תוצאות הבדיקה, תוצאות הבדיקה הן נגזרת חד משמעית ממקצועיות ניהול הבדיקה, מתחילתה ועד סופה, מקצועיות אשר תלויה בניסיון הבודק בתחום אבחון המידע והפוליגרף, השכלתו והכשרתו, אופן הכנת הבדיקה, ניסוח השאלות, בידוד "רעשי רקע", יצירת מצב פסיכולוגי מתאים, ניהול מקצועי של הבדיקה ופענוח נכון של ממצאי הבדיקה, וכמובן שאלו רק חלק מהגורמים לביצוע בדיקה מהימנה.
לצד כל המרכיבים כאמור, יש לציין כי קיימות שיטות בדיקה שונות ומגוונות, ובשונה מהמקובל לחשוב, השימוש בבדיקת הפוליגרף יכול שייעשה לא רק לצורך בדיקה "האם אתה רצחת את ג'ון", אחת משיטות הבדיקה הקיימות ( בדיקת אבחון מידע) הינה בדיקת פח"מ ( פריט חקירה מוכמן), בדיקת פוליגרף בה ניתן לבצע שימוש במסגרת חקירות ולצורכי איתור מידע, הן במגזר הפרטי והן במגזר הממלכתי, בדיקת הפוליגרף.
פריט חקירה מוכמן- הינו פריט מידע אשר יכול שיהיה ידוע אך ורק לגורם המעורב בביצוע עבירה, קשור במעשים הנחשדים וכדומה. היינו, אדם אשר ידו אינה במעל לא יודע פריט חקירה מוכמן. למשל: רק הרוצח ( וצוות החקירה כמובן) ידע שהגופה שנמצאה ביער נרצחה באמצעות 5 דקירות סכין, שהמנוח לבש חולצה אדומה ובידי המנוח נמצא זר פרחים.
בדיקת אבחון המידע הינה כלי מהימן ביותר בתנאי אחד וחשוב, יש לוודא כי הנבדק לא יודע ולו חלק קטן מהמידע המוכמן טרם בדיקתו, שכן ידיעתו עשויה לשבש את הבדיקה.
כעת, לאחר שעלה בידי החוקרים לאתר קצה חוט הקושר באופן נסיבתי את מר ג'קסון לרצח, ייחקר מר ג'קסון בחשד למעורבות ברצח. כאמור מעלה, ככל שהחוקרים לא יחשפו בשום שלב בפני הנחקר את הפרטים המוכמנים והאחרון יכחיש כל קשר לזירה, יתבקש האחרון לבצע בדיקת פוליגרף.
לבטח החוקרים יבקשו מבודק הפוליגרף לבדוק האם החשוד רצח את המנוח והאם שיתף פעולה או מעורב באירוע. כעת, לבדיקה עצמה:
בדיקת פוליגרף התחלתית תבדוק האם מר ג'קסון רצח את המנוח והאם שיתף פעולה ברצח- ככל שימצאו נתונים המעידים על אמירת שקר בשאלות. מה ניתן לעשות כדי לחזק את משקל מהימנותה של בדיקת הפוליגרף? לבטח שלא להטיח בנבדק את פרטי החקירה המוכמנים במהלך חקירה שלאחר בדיקת הפוליגרף. ובכן, ניתן לבצע בדיקת פוליגרף פח"מ:
• בדיקת פוליגרף 1 תבדוק האם הנבדק יודע מה המנוח החזיק בידיו וזאת בדרך של הסתרת הפח"מ בתוך מספר אפשרויות, מעט מזכיר בוחן אמריקאי המבקש לעקיף את התשובה הנכונה, רק בשונה מבוחן אמריקאי, רק נבדק אשר יודע את פריט החקירה המוכמנת יגיב למשמע הפח"מ:
א. האם המנוח החזיק בידו סכין?
ב. האם המנוח החזיק בידו טלפון?
ג. האם המנוח החזיק בידו זר פרחים?
ד. האם המנוח החזיק בידו אקדח?
ה. האם המנוח החזיק בידו מזוודה?
ו. האם המנוח החזיק בידו מעטפה?
בדיקת פוליגרף שניה ושלישית (האם המנוח לבש חולצה אדומה, האם המנוח נדקר 5 פעמים), זאת בהתאם לכמות פרטי החקירה המוכמנים תבדוק בצורה דומה את תגובותיו הפיזיולוגיות של הנבדק אשר ידועות אך ורק למבצע העבירה.
מבלי להתייחס לנתון כי במחקרים שנערכו בדיקות פוליגרף רגילות נמצאו מהימנות בכ-82% במחקרי מעבדה ( מחקרים אשר בחנו סיטואציות דמה אשר מובן כי הנבדק לא מגיב בעוצמה מרבית לאמירת שקר שכן לא מדובר באירוע אמיתי, ועל כן, מובן כי הנתון נמוך מהרגיל) וכן כי בדיקות פוליגרף רגילות נמצאו מהימנות בכ-90% ומעלה במחקרי שטח אשר נערכו לבדיקות פוליגרף אמתיות, מבלי להתייחס לכך,

ככל שנרשמות תגובות פיזיולוגיות דווקא למשמע פריט החקירה המוכמן בשלוש בדיקות פח"מ שונות, אזי בחישוב מתמטי פשוט ( אפשרות נכונה אחת מתוך 6 אפשרויות) כפול (שלושה מבחנים) הסתברות של 1/6*1/6*1/6= מביאה להתסברות של 0.4% שהנבדק הינו חף מפשע ואינו קשור לאירוע.
0.4% הינו נתון פנומנאלי וכולי תקווה שראיות פורנזיות אחרות יוכלו, אולי, להגיע לרמת דיוק כזו, כדי לשקף בצורה הטובה ביותר את הנתון, ככל שבבדיקה הראשונה ( זו בעלת מהימנות של 90%+( הנבדק נמצא דובר שקר ובוצעו 3 בדיקות פח"מ בהן נמצאו תגובות לפח"מ: אזי חוץ מתוצאות הבדיקה המסורתית, מדובר ב99.6% שהנבדק מעורב באירוע רק על סמך בדיקות פח"מ.

בדיקת פוליגרף רגילה, כמו גם בדיקת פח"מ ועוד שיטות פוליגרף שונות ומגוונות נכון לבצע בהן שימוש לא רק בסוף החקירה כמפלט אחרון, בבחינת "אם החשוד לא הודה שיעשה בדיקת פוליגרף.." ולא רק במקרים בהם אין ראיות אז "בודקים את כולם", ורצוי שמי שמלאכתו בחקירת חשדות ואיסוף ראיות יכיר את הכלים העומדים לרשותו לצורך השגת יעדיו בגילוי עבירות ומבצען.

מאמרים נוספים

בדיקת פוליגרף

הפוליגרף בראי ההיסטוריה

לאורך ההיסטוריה זכורות היטב שיטות שונות לאבחון השקר, חלק המשיטות כבר אז הסתמכו על הפיזיולוגיה וחלק מהשיטות הסתמכו על הפסיכולוגיה, והיו גם שיטות אשר יתכן

קרא עוד »
סגירת תפריט