בדיקת עובדים

בשוק העבודה בעידן כה מאתגר, תחרותי וקשה, דומה לעיתים כי אין המועמדים מתמודדים על איוש תפקיד מסוים אלא ההפך הוא הנכון, התפקיד מתמודד על המועמד מול הרבה תפקידים אחרים. מעסיקים שולחים "ציידי ראשים" לחפש את ה"אחד" שלהם, מקומות עבודה מתגמשים מול מועמדים איכותיים לצורך איתור ה"אחד".  מבט אובייקטיבי על הצורך המורכב לגייס את הטוב ביותר בזמן הקצר ביותר, מגלה התמודדות בין חברות שונות על ליבו של מועמד אחד, כשרוני, בעל יכולות ייחודיות  והתאמה פנומנאלית לתפקיד המוצע.

תמונת מצב בה מנהל גיוס היה בורר בין מועמדים רבים ובוחר את "האחד" בפינצטה כמעט ונעלמה מהעולם, מועמדים טובים מנהלים משאים ומתנים ומגישים מועמדות למספר משרות בעת ובעונה אחת כדי לזכות במשתלמת ובעדיפה ביותר, ונראה כי בעידן של היום הפינצטה ללא ספק נמצאת בידי המועמד אשר בורר בין החברות ובוחר את האחת.

לצד מורכבות זו, אשר די רק בה כדי להפוך את תפקיד מנהל הגיוס למאתגר למדי, ניצבת מורכבות נוספת, אפוא, לא פשוטה גם היא, לוודא כי המועמד מתאים במהימנותו לתפקיד אליו מיועד ולא מהווה עבורו סיכון.

טריוויאלי וברור שדרישת סף בכל ארגון תהיה אמינות ומהימנות, קל וחומר כשמדובר בגיוס לתפקידים רגישים ובעלי חשיפה.

אך מהי בעצם מהימנות תעסוקתית? איך קובעים מה מידת הסיכון של מועמד? למה צריך ומדוע לא ניתן לוותר על זה?

בשוק התחרותי, מלא האתגרים, נוספו עם השנים יותר ויותר חשיפות וסיכונים המושפעים במישרין מהגורם האנושי המגויס לארגון. החל מפרשת הבנק למסחר, דרך מעילת הענק בחברת "יס" וכדומה, מאז עלה צורך אמתי מצד המעסיק לבדוק מי נכנס בין כותלי ארגונו, בידי מי מפקיד את המפתחות ליקר לו, על מי באמת סומך כשעיניו עצומות.

בהזדמנויות שונות במשך השנים האחרונות נשאלתי ע"י מנהלים בכירים בחברות על עצם הליכי המהימנות, משפטי השאלה החלו ב-מדוע צריך..?" וב- האם השקעת משאבים בביצוע הליך שכזה באמת מונעת מעילות והונאות?..(אר או איי)   שכן "אף פעם אי אפשר לדעת מה יוליד יום, וגם העובד המהימן והמסור ביותר יכול לגרום נזקים.."

ובכן, התשובה פשוטה ומתבקשת. אך מדוע? ברשותכם, ולצורך ההסבר, נעזוב את תחום הגיוס ונעבור לעולם הביטוח:

 

דניאל  בן 25 מפריש מדי חודש 100 ₪ עבור ביטוח בריאות מורחב ו- 120 ₪ עבור אובדן כושר עבודה, מדי שנה ברכו את דניאל קרוביו ומשפחתו  וזה הגיע בריא ומאושר לגיל 70. בשיחת סלון התיישב דניאל מול משפחתו וחישב בבדיחות הדעת כמה שילם על הסיכונים הביטוחים שרכש ( בחישוב גס, דניאל שילם כ-120 אלף ₪ רק עבור ביטוחים שתודה לאל לא נזקק בהם…).

בעידן המודרני, כמעט ולא נמצא אדם אשר לא מבטח עצמו מאסונות שעשויים לבוא ובמקומות מסוימים אף התערב המחוקק וחייב לעשות כן כדי ליצר פלטפורמת כיסוי ביטוח מינימאלי לכל אחד ואחת. עולם הביטוח הוא הדוגמא הטובה ביותר לאופן שבו יש "לקנות" כיסוי לסיכון ולא לפעול בשיטת "לי זה לא יקרה.."

מהימנות תעסוקתית היא בבחינת ביטוח מניעת מעילות וחשיפה לכל ארגון, כזה שמקדים תרופה למכה ומאפשר מבעוד מועד להרחיק עובדים אשר עשויים להוות גיס חמישי לארגון. מהימנות תעסוקתית נועדה לקבוע האם מדובר במועמד שיש במאפייניו כדי להוות סיכון לארגון והכל בבחינה משולבת של שני מאזנים, האחד, מאזן המסוכנות המורכב ממאפייני המישור האישי והסביבתי של המועמד, והמאזן השני, מידת רגישות התפקיד אליו מיועד, מאזן המורכב ממידת ההרשאות שיש לבעל המשרה, טיב הבקרה הקיימת עליו ומידת חשיפה ליצירת נזק.  בהתאם למאזן הסיכון והחשיפה מורכב הליך מהימנות אשר שונה מתפקיד לתפקיד, הליך זה יכול לכלול בדיקת רקע אודות המועמד, איתור מידע חריג, בדיקת אותנטיות קורות חייו, מבדקי מהימנות ממוחשבים, שיחת ראיון עם המועמד, בדיקת פוליגרף וכן בדיקות נוספות.

כאמור, כשם שאנו לא נוהגים ברכב ללא ביטוח, וכשם שאנו מכסים עצמנו בביטוחים שונים אל לנו להפקיר את הארגון שלנו ביד הגורל- הליך מהימנות מקצועי שווה ערך לביטוח הארגון.

מהימנות ולויאליות עובדים הינה חלק אינטגרלי מהצלחה עסקית של הארגון

מאמרים נוספים

בדיקת פוליגרף

הפוליגרף בראי ההיסטוריה

לאורך ההיסטוריה זכורות היטב שיטות שונות לאבחון השקר, חלק המשיטות כבר אז הסתמכו על הפיזיולוגיה וחלק מהשיטות הסתמכו על הפסיכולוגיה, והיו גם שיטות אשר יתכן

קרא עוד »
סגירת תפריט