בדיקת מהימנות עובדים

חברה גדולה במשק הישראלי העוסקת בתחום הלוגיסטיקה והשינוע ( לצורך הנוחות תקרא "החברה") ביקשה להתקשר בהסכם עבודה עם חברת קבלן ( לצורך הנוחות תקרא "הקבלן") אשר תבצע עבודות מטעמה עבור לקוחות החברה המזמינה.

חברת הקבלן מצאה חן בעיני מנהל הרכש ומנכ"ל החברה שכן הצעת המחיר שהוגשה לביצוע העבודות הייתה מעט נמוכה מיתר חברות הקבלן שנגשו למכרז ובעלי חברת הקבלן הפגין ניסיון רב שנים בחברות בהן הועסק בחו"ל הפעולות באותו התחום.

בהתאם לנוהל אישור ספקים, הועבר הקבלן לבדיקת נאותות, כלל מסמכי החברה הועברו לעיון ובדיקה, אך הבדיקה לא התאפשרה היות והיו חסרים צילומי תעודות זהות של בעלי החברה, בעלי חברת הקבלן בעל הניסיון מחו"ל הסביר כי ברשותו רק דרכון זר ( לא ישראלי) וכי תעודת הזהות שלו אבדה. ימים ספורים חלפו והועבר צילום הדרכון המבוקש בצירוף קורות חייו של הבעלים בהן מופיע כסמנכ"ל תפעול של חברת שילוח המונה כ-250 עובדים, מנכ"ל חברת הפצה מקומית בחו"ל ועוד משרות בכירות אשר ללא ספק מלמדות על ניסיונו הרב בתחום.

קורות חייו עלו בקנה אחד עם האופן שבו הציג עצמו בפני מנכ"ל חברת הלוגיסטיקה כשסיפר שעסק בתחום בחו"ל ומילה תפקידים בכירים.

בבדיקות ראשוניות אודות פרטי החברה ובעליה לא אותרו נתונים חריגים בארץ שכן מדובר בחברה חדשה שקמה זה עתה, אך נמצאו מספר ממצאים שלא נתנו מנוח,  קורות חייו של הקבלן תיארו שהות ממושכת בחו"ל במשך שנים רבות אך הדבר כאילו לא הורגש בשיח עמו תיאר מנכ"ל החברה, אחת מהחברות באירופה בהן ציין שעבד בתור סמנכ"ל תפעול אותרה אך פעילותה היה שונה מתחום הפעילות שתיאר בקורות חייו, חברה אחת בה כיהן כמנכ"ל נמצאה וזוהתה כחברה בתחום הרכב אשר פעילותה נסגרה לפני למעלה מ10 שנים.

הממצאים החריגים שעלו בבדיקות הראשוניות הועברו לעיון מנכ"ל החברה והוחלט להזמין את בעלי חברת הקבלן לראיון נוסף לצורך קבלת חוות דעת בעניין מהימנותו.

בעלי חברת הקבלן הגיע למקום המפגש בבית קפה שקט שמאפשר שיחה נעימה וללא מאזינים נוספים, הקבלן שידר בטחון עצמי והצלחה עסקית מעוררת השראה, דקות ספורות עברו ולכל הנוכחים היה מובן שכל שאלת התעניינות הנוגעת לעברו של הקבלן בחו"ל גורמת לו לאי נוחות. כשנשאל שאלות עומק על עיסוקן של החברות בהן עבד בחו"ל, מיקומן, אנשים עמם נמצא בקשר או ממליצים, היה זה כאילו להסתכל על עכבר המנסה למצוא פרצה בכל דרך לצאת מהסיטואציה שנקלע אליה, וכעבור ראיון של כחצי שעה הודה כי בדה את קורות חייו ובכלל עבד בתפקידי ייצור זוטרים בחו"ל וכעת מנסה את מזלו בעולם העסקי בישראל, למנכ"ל החברה היה זה די כדי ללמוד על חוסר מהימנותו של הקבלן והשותף העסקי העתידי, אך היה נראה שזהו רק קצה הקרחון..

עם יציאתנו מבית הקפה, נמשכה בדיקה סמויה במשך כשעתיים באמצעות מעקב אחר הקבלן עד להגעתו לכתובת מגורים, שם יצא מרכבו ונכנס לבניין המגורים והמעקב הסתיים.

בדיקת המתגוררים בכתובת העלתה במהרה כי אחד הדיירים שמתגורר שם הוא ד', עבריין שהורשע פעמים רבות בעבירות מרמה חמורות בהן זיוף שיקים, הקמת חברות קש, הלבנת הון, התפרצויות לבתים ועוד..  וכן ריצה מעל עשר שנות מאסר באופן מצטבר בבית הסוהר בארץ.  צרוף מקרים?.. הרי שמדובר בשכונה בעלת מעמד סוציו-אקונומי לא מהגבוהים במדינה.

חקירה מהירה שבוצעה עוד באותו היום העלתה כי ד' והקבלן אינם מכירים זה את זה אלא שמדובר באותו האדם וכי ד' שינה את שמו בתום מאסרו האחרון, ניצל את אפשרויותיו וטס למדינה זרה שם הנפיק דרכון זר בו משתמש עם שמו החדש.

דו"ח מפורט הועבר למנכ"ל החברה אודות בדיקת הרקע שבוצעה וממצאיה ואותר שותף עסקי אחר אשר התאים במהימנותו וכישוריו להתקשר עם חברת הלוגיסטיקה.

 

מאמרים נוספים

בדיקת פוליגרף

הפוליגרף בראי ההיסטוריה

לאורך ההיסטוריה זכורות היטב שיטות שונות לאבחון השקר, חלק המשיטות כבר אז הסתמכו על הפיזיולוגיה וחלק מהשיטות הסתמכו על הפסיכולוגיה, והיו גם שיטות אשר יתכן

קרא עוד »
סגירת תפריט